Fritz-Kola: groeien als onafhankelijk merk in een wereld vol reuzen
															In aflevering #353 van de Groeivoer-podcast spreekt Gerhard te Velde met Jacqueline van den Ende, mede-oprichter en CEO van Carbon Equity. Ze gelooft dat iedereen, of je nu duizend euro of tien miljoen bezit, een architect van de toekomst is. Waar jij je geld in steekt, bepaalt hoe de wereld eruit gaat zien.
Met Carbon Equity wil Jacqueline investeren in klimaattechnologieën toegankelijk maken voor meer mensen. Niet alleen voor grote beleggers, maar ook voor ondernemers en particulieren die hun geld willen laten werken voor zowel rendement als impact. “Geld bepaalt waar de groei plaatsvindt,” zegt ze. “Het is de krachtigste motor voor verandering die we hebben.”
De meeste mensen beleggen via de beurs, waar geld vooral van hand wisselt. Carbon Equity richt zich juist op de private markten: bedrijven die nog niet beursgenoteerd zijn, maar wel cruciaal voor de energietransitie. Denk aan groene staalproductie, CO₂-vrij cement of gigabatterijen.
Jacqueline legt uit dat juist deze bedrijven het verschil kunnen maken, mits ze toegang krijgen tot kapitaal. Door de investeringen van vele kleine beleggers te bundelen, opent Carbon Equity de deur naar fondsen waar normaal alleen institutionele partijen instappen. Zo wordt collectieve actie de sleutel tot echte systeemverandering.
Volgens Jacqueline is het tijd voor een gezondere vorm van kapitalisme. Niet het model waarin een paar mensen rijk worden, maar waarin iedereen meedeelt in succes. Bij Carbon Equity zijn werknemers mede-eigenaar van het bedrijf. Zo profiteert niet alleen de oprichter, maar ook het team van de groei.
Jacqueline gelooft sterk in dit principe van gedeeld eigenaarschap, ook wel steward ownership genoemd. Daarmee wordt winst niet een doel op zich, maar een middel om een duurzame missie voort te zetten.
“Winst is niet vies,” zegt ze. “Het is een teken van succes, schaalbaarheid en continuïteit. Duurzaamheid betekent dat je bedrijf over honderd jaar nog bestaat. Daarvoor moet het financieel gezond zijn.”
Of je nu belegt, een bedrijf bouwt of medewerkers aanstuurt: de kunst is om geld te zien als stuurkracht. Jacqueline benadrukt dat financiële keuzes morele keuzes zijn. Met elke euro die je uitgeeft of investeert, stem je op een bepaalde toekomst.
Ze daagt ondernemers uit om niet alleen te kijken naar wat ze verdienen, maar ook naar wat hun bedrijf mogelijk maakt. Investeer in technologieën, mensen en projecten die bijdragen aan iets groters dan winst. Want zodra geld richting krijgt, krijgt groei betekenis.
Dus ondernemer, denk na over de volgende vraag:
Als jouw geld morgen de koers van een bedrijf kan bepalen, welke verandering zou je dan willen versnellen?
Jacqueline van den Ende’s volledige verhaal beluister je in aflevering 353 van de Groeivoer podcast. Voor meer inspirerende verhalen van succesvolle ondernemers, abonneer je op een van de beste zakelijke podcasts van Nederland.
Bekijk de podcast
In het blogartikel van deze podcast vind je inhoudelijke informatie wat wij in deze aflevering besproken hebben.